Tänapäeval pakutakse Eestis väga palju imetamise nõustamise teenust, kuid ema nõustamist vastsündinu hooldusest või vastsündinu patronaaži (vastsündinu jälgimist tervishoiuametniku poolt haiglast väljakirjutatud imikule) teostatakse väga harva ja tihti langeb see teenus ülekoormatud perearstide õlgadele.
Vanemad naasevad sünnitusmajast koju lapse teisel või kolmandal elupäeval. Tavaliselt toimub lapse esimene perearsti vastuvõtt alles kaks nädalat pärast lapse sündi või isegi hiljem. Haiglatingimustes saadud teadmised on aga ebapiisavad või tihtipeale ununevad, sest värsked vanemad saabuvad koju ärevas seisundis. Seetõttu tekib kodus konsultatsiooni/nõustamise vajadus juba esimestel päevadel pärast ema ja lapse haiglast väljakirjutamist. See on vanemate jaoks kõige raskem periood, mil ema ja isa kohanevad uue pereliikmega - kauaoodatud vastsündinu beebiga.
Värsked vanemad ei saa veel täpselt aru, kuidas lapsega toime tulla. Perekooli loengutest või internetist saadud teoreetiliste teadmiste iseseisev praktiline rakendamine võib osutuda raskeks. Vastsündinu tundub väga väike ja habras: ta ei hoia veel hästi pead, tal on õrn nahk ja vahel reageerib ta puudutusele nutmisega, mis on vanemate jaoks väga hirmutav ja nad võivad karta last sülle võtta. Lisaks tekib palju muid hooldamisega seotud muresid, nt kuidas õigesti last pesta ja vannitada, nabakönti puhastada, pesta silmi ja suud, riideid vahetada jpm. Ka tavaline mähkmevahetus alguses tundub problemaatiline.
Väga sageli vajavad enneaegsete laste vanemad abi, sest tunnevad ennast ebakindlalt ja kutsuvad meditsiinitöötajat kodukülastusele, et saada oma küsimustele vastused ja luua kindustunnet.
Õige vastsündinu hooldus loob ennekõike eelduse terve lapse kasvamiseks. Lisaks kui ema on teadlik ja enesekindel lapse hooldamisel ning tal on spetsialist-tugiisik, kelle poole saab oma küsimustega pöörduda, väheneb ema sünnusjärgse depressiooni risk. Kui lapsele on loodud mugavad tingimused, on ta vähem kapriisne, naeratab rohkem, sööb ja magab paremini, andes vanematele aega puhkamiseks ja taastumiseks.